Egészség

Hormonok természetes egyensúlyba hozása

Az endokrin rendszer feladata a különböző szervek és hormonok közötti kapcsolat koordinálása, amelyek olyan vegyi anyagok, amelyek a belső elválasztású mirigyekben lévő sejtekből a véráramba kerülnek.

A hormonok – mint például az ösztrogén, a tesztoszteron, az adrenalin és az inzulin – rendkívül fontos kémiai hírvivők, amelyek hatással vannak általános egészségi állapotunkra.

A hormonális egyensúlyhiány hagyományos kezelései általában a szintetikus hormonpótló terápiák a fogamzásgátló tabletták az inzulin injekciók, a pajzsmirigy-gyógyszerek használata és így tovább. Ezeknek a hátúlütői:

– gyógyszerfüggővé tehet hogy a tüneteket kordában tartsa

– elfedi a tüneteket, nem oldja meg azt, így a betegnél az idő előrehaladtával továbbra is kialakulhatnak rendellenességek a test más területein.

– nagyobb kockázatot jelenthetnek a súlyos mellékhatások, például a stroke (agyvérzés), a csontritkulás, a szorongás, a szaporodási problémák, a rák és egyebek számára.

Lehetséges a hormonok természetes egyensúlya természetes úton? A jó hír: igen, sok esetben az. Az alábbiakban megismerheti a hormonális problémák néhány kiváltó okát, valamint a hormonok természetes egyensúlyát segítő kezelési lehetőségeket.

 

Mielőtt a hormonok természetes kiegyensúlyozásáról beszélnénk, nézzük milyen jelei, tünetei vannak  a hormonális egyensúly felborulásának.

 

Meddőség és rendszertelen menstruáció

Súlygyarapodás vagy fogyás ( az étrend szándékos megváltoztatása nélkül)

Az étvágy változásai 

Emésztési problémák

Depresszió és szorongás

Fáradtság, álmatlanság

Alacsony libidó

Hajhullás és hajritkulás

A  tünetek  változhatnak attól függően, hogy milyen típusú rendellenesség vagy betegség okozta őket. Például a magas ösztrogénszint hozzájárulhat olyan problémákhoz, mint az endometriózis és a szaporodási problémák, míg a cukorbetegség tünetei gyakran magukban foglalják a súlygyarapodást, az étvágy változásait, az idegkárosodást és a látásproblémákat.

A leggyakoribb hormonális egyensúlyhiányhoz kapcsolódó speciális problémák a következők:

 

Ösztrogén dominancia: az alvási szokások megváltozása, a testsúly és az étvágy változásai, lelassult anyagcsere,  fokozott stresszérzet.

Policisztás petefészek-szindróma (PCOS): meddőség, súlygyarapodás, vagy hízási nehézségek, cukorbetegség fokozott kockázata, akne, rendellenes szőrnövekedés (hirsutism).

Pajzsmirigy alulműködés: (Hashimoto) lelassult anyagcsere, súlygyarapodás, emésztési problémák, fáradtság, szorongás, ingerlékenység, rendszertelen menstruáció etc.

Pajzsmirigy-túlműködés és Grave-kór: szorongás, hajritkulás, fogyás, IBS (irritábilis bélszindróma), alvászavarok, szabálytalan szívverés.

Alacsony ösztrogén szint: alacsony (libidó) nemi vágy, szaporodási problémák, menstruációs rendszertelenség, hangulatingadozások.

Alacsony tesztoszteron szint: merevedési zavar, izomvesztés, súlygyarapodás, fáradtság, hangulat ingadozások.

Cukorbetegség: súlygyarapodás, idegkárosodás (neuropathia), nagyobb látásvesztés kockázata, fáradtság, légzési nehézségek, szájszárazság, bőrproblémák.

Mellékvese (Adrenal): fáradtság, alvászavarok, izomfájdalmak, szorongás és depresszió, gondolkodási nehézség, szaporodási problémák.

Kockázati tényezők és okok

 Lehet az étrend, kórtörténet, genetika, a stressz szintje, a környezeti tényezők, méreganyagok-háztartási és vagy környezeti.

 

A hormonális egyensúlyhiányhoz hozzájáruló tényezők lehetnek:

 

Ételallergia és bélproblémák: Az új kutatások egyre bővülő területe azt mutatja, hogy a bélrendszer egészsége jelentős szerepet játszik a hormonszabályozásban. Ha szivárgó bélszindrómában szenved, vagy hiányoznak a bélfalat bélelő jótékony probiotikus baktériumok, akkor fogékonyabb a hormonális problémákra, beleértve a cukorbetegséget és az elhízást. Ennek az az oka, hogy a gyulladás általában a bélrendszerből ered, ami kihathat az egészsgére.

Túlsúly vagy elhízás

A helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód okozta magas szintű gyulladások a szervezetben

Genetikai hajlam (örökletes)

Toxicitás, mérgező vegyi anyagoknak, például permet és rovarírtó szereknek vagy vírusoknak, cigarettának, túlzott alkoholfogyasztásnak és bizonyos gyógyszereknek való kitettség.)

Nagy mennyiségű stressz, valamint az alvás és a pihenés hiánya.

Az (adrenal) mellékvese-működési zavar a legnagyobb oka a nemi hormonok hormonális egyensúlyhiányának – különösen az úgynevezett „kortizollopás” miatt.

Ez akkor fordul elő, amikor a koleszterin, amely általában segíti a nemi hormonok termelését, túl sok stresszel kombinálódik, és a 17/20 liáz enzim gátolja az átalakulást; kortizol termelés következik be. A kortizol ezután felborítja a progeszteron, az ösztrogén és a tesztoszteron egyensúlyát, ami aztán csökkenti a nemi vágyat.

Hogy lehet tesztelni a hormonszintet:

  • Nyál, vér, vizelet és FSH (tüsző érlelő hormon) tesztekkel.

 

Hormonok egyensúlyozása természetesen

A hormonokat egyensúlyba hozó élelmiszerek közé tartoznak a különböző zsírtartalmú ételek, amelyek rövid, közepes és hosszú szénláncú zsírsavakat biztosítanak. A szervezetnek különféle típusú zsírokra van szüksége a hormonok létrehozásához, beleértve a telített zsírokat és a koleszterint.Ezek az esszenciális zsírok nemcsak a hormontermelés alapvető építőkövei, hanem alacsonyan tartják a gyulladásszintet, felpörgetik az anyagcserét és elősegítik a fogyást.

Az egészséges zsírok ellentétes hatást fejtenek ki, mint a finomított szénhidrátok, amelyek gyulladáshoz vezetnek, és felboríthatják a hormonok egyensúlyát.

Egészséges zsírforrások: kókuszolaj, avokádó, fűvel táplált vaj és a vadon fogott lazac.

A kókuszolaj (vagy tejszín/tej) természetes antibakteriális és zsírégető hatással rendelkezik.

Az avokádó a szív egészségét javítja, gyulladáscsökkentő, étvágyszabályozó, gazdag rost- és tápanyagokban mint például a kálium.

A lazac: az omega-3 zsírsavak egyik legjobb forrása, amelyről ismert, hogy csökkenti a gyulladást és segíti a kognitív funkciókat. Az omega-3 zsírsavak az agy-sejt membránok nagy részét képezik, és fontosak az agysejt  kommunikációjában. A kutatások azt mutatják, hogy az omega-3 zsírsavak segítenek megvédeni a hippocampalis idegsejtek elvesztését és csökkentik a gyulladást elősegítő válaszokat.

Milyen élelmiszerek okozzák a hormonális egyensúlyhiányt? A legjobb, ha korlátozza vagy elkerüli a hozzáadott cukrot, a feldolgozott szénhidrátokat és a finomított növényi/magolajokat. Kerülje a magas omega-6 zsírtartalmú olajokat (pórsáfrányolaj, napraforgó, kukorica, gyapotmag, repce, szójabab és földimogyoró), és ehelyett használjon gazdag természetes omega-3-forrásokat (vadhal, lenmag), chia mag, dió és fűvel táplált állati termékeket).

 

Létezik egyfajta omega-6 zsír, amelyet jó az étrendjébe  bevinni, az úgynevezett GLA. A GLA (gamma-linolsav) kiegészítésként ligetszépe olaj vagy borágóolaj felhasználásával szedhető, és a kendermagban is megtalálható. A tanulmányok azt mutatják, hogy a GLA-val történő kiegészítés elősegítheti az egészséges progeszteronszintet.

 

Íme a legfontosabb táplálékkiegészítők, amelyek segíthetik a hormonok egyensúlyát:

 

Ligetszépe olaj: támogatja az általános hormonális működést, enyhíti a PCOS tüneteit menstruáció előtt.

D-vitamin: szinte természetes hormonként működik a szervezetben, gyulladáscsökkentő. A legtöbb embernek napi 2000–5000 NE D3-vitamint kellene pótolnia, ha sötét helyen él, télen vagy olyan napokon, amikor nem tartózkodik a napon.

Csontleves: tartalmaz kollagént, prolint, glicint és a glutamint, amelyek javítják általános egészségi állapotát.

Probiotikumok: javíthatják az olyan kulcshormonok termelését és szabályozását, mint az inzulin, a ghrelin és a leptin. Segíthetnek a bélnyálkahártya helyreállításában is. Amikor az emésztetlen élelmiszer-részecskék, például a glutén a bélrendszeren keresztül a véráramba szivárognak, betegséget okozó gyulladást okoz, amely az egész szervezetre hatással van – különösen a mirigyekre, például a pajzsmirigyre, amely nagyon érzékeny a fokozott gyulladásra. A legtöbb szivárgó bélben szenvedő ember bélrendszerében hiányzik a probiotikum. Ha több probiotikumot szeretne fogyasztani, vigyen be erjesztett élelmiszereket az étrendjébe (például joghurt, kefir, savanyú káposzta stb.), és vegyen be probiotikus kapszulát.

Adaptogén gyógynövények: erősítik az immunrendszert és leküzdik a stresszt, a kutatások azt mutatják, hogy a különféle adaptogének – mint például az ashwagandha, a gyógygombák, a rhodiola és a szent bazsalikom,képesek javítani a pajzsmirigy működését, csökkenteni a koleszterinszintet természetesen, a szorongást és a depresszót. Stabilizálhatja a vércukor és az inzuinszintet, és támogatja a mellékvese funkcióját.

Az ashwaganda előnyös a pajzsmirigy működésére, mint lomha vagy túlműködés esetén, mert elősegíti a sejtkárosodást okozó szabad gyökök megkötését. És segíthet a mellékvese fáradtságának leküzdésében is.

A tulsi néven is ismert szent bazsalikom segít szabályozni a kortizolszintet, ezáltal természetes gyógymódként működik a szorongás és az érzelmi stressz ellen. A tanulmányok azt mutatják, hogy a bazsalikom megvédheti szerveit és szöveteit a szennyező anyagok és nehézfémek által okozott kémiai stressz ellen is, amelyek hormonális egyensúlyhiányhoz vezethetnek.

Növényi hormon-kiegészítő: reishi gomba, (vitex, chaste tree berry) barátcserje, ashwagandha, fekete cohosh gyökér és schizandra bogyó, amelyek együtt támogatják a nők reproduktív egészségét.

Érzelmi stress kezelése, légzőtechnikával, akupunktúrával.

Használjon illóolajokat:

Mályvazsálya:  segít egyensúlyban tartani az ösztrogénszintet, mivel természetes fitoösztrogéneket tartalmaz. Diffundáljon 3-5 csepp agyagzsályát a hormonszint egyensúlyba hozása és a stressz oldása érdekében. A görcsök és a fájdalom enyhítésére masszírozzon 5 csepp agyagzsályát 5 csepp kókuszolajjal a hasára és bármely más problémás területre.

Édeskömény: használja a test ellazítására, az emésztés és a bélrendszer egészségének javítására, az anyagcsere felgyorsítására és a gyulladás csökkentésére. Dörzsölje be a hasát 2 csepp édesköménnyel vagy adjon 1-2 cseppet  meleg vízhez vagy teához, és igya meg.

Levendula: A levendulaolaj elősegíti az érzelmi egyensúlyt, mivel segíthet a szorongás, a depresszió, a rosszkedv és a stressz kezelésében. Diffundáljon otthon 5 csepp levendulaolajat, adjon 5 cseppet meleg vízfürdőbe, vagy vigyen fel 3 cseppet helyileg a halántékára, a hátára, a nyakára vagy a csuklójára.

Szantálfa: A szantálfa illóolaj használható a libidó növelésére, a stressz csökkentésére, a relaxáció elősegítésére. Lélegezze be a szantálfát közvetlenül az üvegből, diffundálja be otthon, vagy cseppentsen 2-3 cseppet a csuklójára és a lábfejére.

Kakukkfű: A kakukkfűolaj javítja a progeszterontermelést, ami segít az egészségügyi problémák, például a meddőség, PCOS, menopauza, depresszió, mióma, hajhullás és álmatlanság kezelésében vagy enyhítésében. Adjon 2 csepp kakukkfűolajat egy meleg vízfürdőhöz, vagy dörzsöljön 2-3 cseppet egyenlő arányú kókuszolajjal a hasára.

 

Legyen tisztában a gyógyszerek mellékhatásaival. Egyesek megzavarhatják a hormonháztartást, és olyan mellékhatásokhoz vezethetnek, mint a fáradtság, az étvágy megváltozása, az alvási szokások megváltozása, az alacsony libidó, a szomorúság és akár a depresszió. Megzavarhatják a hormonháztartást, emelhetik az ösztrogén szintet.

Aludjon többet!

Hacsak nem alszik minden este 7-8 órát, nem tesz jót a testének. Az alváshiány vagy a természetes cirkadián ritmus megzavarása lehet az egyik legrosszabb hormonális egyensúlyhiányhoz hozzájáruló szokás.

Az alváshiány, a kortikoszteroidok hosszú távú használata és a krónikus stressz a három legnagyobb tényező a magas kortizolszinthez. Az alvás segíthet egyensúlyban tartani a stresszhormonokat. A túlzott stressz és a rossz alvás

összefüggésbe hozható a magasabb reggeli kortizolszinttel, a csökkent immunitással, a munkateljesítménnyel kapcsolatos problémákkal. Valamint a szorongásra, a súlygyarapodásra és a depresszióra való fokozottabb hajlammal. A hormonműködés maximalizálása érdekében ideális esetben próbáljon meg 10 óráig lefeküdni.

Óvintézkedések! Bizonyos esetekben szintetikus hormonkezelésekre (például inzulinra vagy pajzsmirigygyógyszerre) lesz szükség a hormonális egyensúlyhiány kezelésére. Sok fiatal nő például a fogamzásgátlásra támaszkodik, hogy elkerülje a terhességet, és a progeszteron krém alkalmazása a tabletta szedésének 7. és 21. napján csökkentheti a hormonális problémákat. Eközben néhány nőnek szüksége van a pajzsmirigy támogatására, mivel nem minden természetes lehetőség korrigálja az egyensúlyhiányt. Az emberek többsége azonban sokkal jobban érzi magát, ha a fent leírt életmódbeli változtatásokat beiktatja mindennapjaiba. A diagnosztizált hormonális rendellenességekben – például 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegségben, mellékvese-elégtelenségben, Addison-kórban, Graves-kórban és Cushing-szindrómában szenvedőknek – mindig fontos, hogy a gyógyszerszedés abbahagyása előtt beszéljen orvosával! A fenti természetes kezelések továbbra is segíthetnek a betegség leküzdésében, és nagymértékben csökkenthetik a tüneteket, de ezek az ajánlások nem helyettesíthetik az orvosi felügyeletet. Mivel a hormonális egyensúlyhiány nagyon eltérő a tünetek súlyosságát tekintve, mindig kövesse nyomon, hogy érzi magát, figyelje teste jelzéseit hogy reagál a különböző kezelésekre.