Egészség

Áteresztő bélszindróma

A szivárgó bél lehetséges oka a megnövekedett bélpermeabilitás (béláteresztés) vagy a bél túlpermeabilitása. Ez akkor fordulhat elő, ha a bélben lévő szoros csomópontok, amelyek szabályozzák, hogy mi haladjon át a vékonybél nyálkahártyáján, nem működnek megfelelően. Szivárgó bélről akkor beszélünk, amikor a bélnyálkahártya begyullad a mérgező anyagok miatt, amit a kórokozó baktériumok és vírusok termelnek és az emésztetlen élelmiszerek fermentációja során szabadulnak fel, amelyek irritációt és gyulladást okozhatnak a bélnyálkahártyában és

végül áteresztő lesz, így ezek a toxinok (mérgező anyagok) bejuthatnak a véráramba, és hozzájárulhatnak a további gyulladásokhoz, amely később autó immunitáshoz vezethet. Az antibiotikumok túlzott használata is hozzájárulhat ennek kialakulásához. A cöliákiában és a Crohn-betegségben szenvedők is ezt tapasztalják. A vérbe kerülő idegen anyagok autoimmun reakciókat válthatnak ki a szervezetben, beleértve a gyulladásos és allergiás reakciókat, például migrént, IBS) irritábilis bélrendszert, ekcémát, krónikus fáradtságot, ételallergiát, reumás ízületi gyulladást stb. Szivárgó bél esetén a belek sérült sejtjei nem termelik a megfelelő emésztéshez szükséges enzimeket. Ennek eredményeként a szervezet nem tudja felvenni az alapvető tápanyagokat, ami hormonális egyensúlyhiányhoz és legyengül az immunrendszerhez vezethet.

Kiváltó okok lehetnek:

Genetikai hajlam

Rossz étrend – amely allergéneket és gyulladást okozó élelmiszereket, például hozzáadott cukrot, GMO-kat, finomított olajokat, szintetikus élelmiszer-adalékanyagokat, hagyományos tejtermékeket tartalmaznak.  

-Krónikus stressz-túlterhelés – Ide tartoznak a „krónikus stresszorok”, például a magas drog- és alkoholfogyasztás. Évente több mint 80 000 vegyszerrel és méreganyaggal kerülünk kapcsolatba, de a szivárgó bélrendszert okozók az antibiotikumok, rovarírtószerek, csapvíz, aszpirin és a nem- szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek túlzott használata irritálhatja a bélfalat.

-Bakteriális egyensúlyhiány – a bélrendszerben felborul a hasznos és káros baktériumfajok egyensúlya.

Mik a szivárgó bél tünetei?

Dr. Leo Galland, az Integrált Medicine Alapítvány igazgatója szerint a következő tünetek a szivárgó bél jelei lehetnek:

Krónikus hasmenés, székrekedés, gázképződés vagy puffadás

Táplálkozási hiányosságok

Gyenge immunrendszer

Fejfájás, agyköd, memóriavesztés

Krónikus fáradtság

Bőrkiütések és problémák, mint például akne, ekcéma vagy rosacea

Cukor vagy szénhidrát utáni sóvárgás

Ízületi gyulladás vagy ízületi fájdalom

Depresszió, szorongás, ADD, ADHD Autoimmun betegségek, mint például, reumás ízületi gyulladás, cöliákia vagy Crohn-betegség

További jelek, amelyek előfordulhatnak:

Gyomorfekélyek

Irritábilis bél szindróma 

Étel érzékenységek, felszívódási zavarok

Nyelőcső- és vastagbélrák

Allergiák Légúti fertőzések akut

Krónikus gyulladásos állapotok (például ízületi gyulladás)

Pajzsmirigy-betegségek

Elhízással összefüggő anyagcsere-betegségek (zsírmáj, II-es típusú cukorbetegség, szívbetegség) Autoimmun betegségek (például lupusz, sclerosis multiplex, I-es típusú cukorbetegség, Hashimoto-kór és egyebek) Parkinson-kór.

A szivárgó bél gyógyulásának alapvető lépései a következők:

A szivárgó bél gyógyulásának kulcsa az étrend megváltoztatása és a szervezet által mérgezőként kezelt élelmiszerek eltávolítása, mint például a glutén, a tejtermékek, a finomított cukrok, a koffein az alkohol és a szója.

Távolítsa el az élelmiszereket és a bélrendszert károsító tényezőket.

Cserélje le ezeket gyógyító ételekre, például a gyulladáscsökkentő diétával.

Hozza helyre a bélrendszert speciális szivárgó bélkiegészítőkkel, mint például a vajsav (butyric acid) és vagy L-glutamine kiegészítőkkel, az utóbbi benne van a gyógyító húslevesben is.

Helyezze újra egyensúlyba mikrobiomáját probiotikumokkal (jótékony baktériumokkal). Ez kulcsfontosságú, mert a mikrobiomában lévő baktériumok a bélgát egyik fő összetevője. A mikrobiota szabályozza az emésztést és a tápanyagok felszívódását is, és segíti a hámsejtek energiával való ellátását.

Mit ehetünk a javulás érdekében?

Csontleves

Nyers tenyésztett tejtermékek (például kefir, joghurt, vaj és nyers sajtok)

Erjesztett zöldségek és egyéb probiotikus élelmiszerek.

A probiotikumok segíthetnek visszafordítani a szivárgó bélrendszert azáltal, hogy fokozzák a bélpermeabilitás ellen védekező, szorosan összekapcsolódó fehérjék termelődését.

Omega-3 zsírsavat tartalmazó élelmiszerek, különösen lazac és más vadon fogott halak Gyógynövények és fűszerek

Egyéb tápanyagdús, gyulladáscsökkentő élelmiszerek, mint pl. a szabadban réten legeltetett marha, bárány, egyéb friss zöldségek, a legtöbb gyümölcs, almaecet, tengeri zöldségek és egyéb szuperételek.

A mediterrán diéta gyulladáscsökkentő hatású.