Egészség

Zsírmáj természetes kezelése

Mi az a zsírmáj betegség?

A máj a legnagyobb szerv a testedben. Segít a szervezetnek megemészteni az ételt, energiát raktározni és eltávolítani a mérgeket. A zsírmájbetegség olyan állapot, amelyben zsír halmozódik fel a májban. A rossz hír, hogy akár 2 hét alatt is ki tud alakulni, a jó hír, hogy 6 hét alatt visszafordítható!

Két fő típusa van:

1. Nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD)Nonalcoholic-Fatty-Liver-Disease

Ez egyfajta zsírmájbetegség, ami nem kapcsolódik erős alkohol fogyasztáshoz.

Okai, rizikó faktorok:

  • 2-es típusú cukorbetegsége, elő diabetikája (prediabetes) vagy inzulinrezisztenciája van
  • Elhízott középkorúak vagy idősebbek (bár a gyerekek is megbetegedhetnek)
  • Magas a vérzsírszintje, például koleszterin- és trigliceridszintje,
  • Magas a vérnyomása
  • Alvási apnoe
  • Bizonyos gyógyszerek szedése például kortikoszteroidok és bizonyos rákellenes szerek
  • Bizonyos anyagcserezavarai vannak, beleértve a metabolikus szindrómát is
  • Gyors súlycsökkenés
  • Bizonyos fertőzései vannak, például hepatitis C-je.
  • Méreganyagoknak való kitettség, és vagy felhalmozódás a szervezetben
  • PCOS Policisztás ovárium szindróma
  • D vitamin hiány (D-vitamin-kiegészítés NAFLD-re gyakorolt hatását tovább kell vizsgálni)
  • A bél micribióta felborulása
  • Alulműködő agyalapi mirígy
  • Ösztrogén hiány, menopauza
  • Férfi hipogonadizmus(a herék nem állítanak elő tesztoszteront és ondósejtet)
  • Csontritkulás (további tanulmányok szükségesek hogy jobban megétsük a kapcsolatot a csontrtkulás és a zsírmáj között)
  • Növekedési hormone hiány
  • Szív és érrendszeri betegségek
  • Glükokortikoidok – Cushing-szindróma

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4607905/

A nem alkoholos zsírmájnak kétféle típusa létezik:

  • Egyszerű zsírmáj, amelyben zsír van a májban, de kevés vagy nincs gyulladás, vagy májsejtkárosodás. Az egyszerű zsírmáj általában nem lesz elég rossz ahhoz, hogy májkárosodást vagy szövődményeket okozzon.
  • Nem alkoholos steatohepatitis (NASH), amelyben gyulladás és májsejtkárosodás, valamint zsír található a májban. A gyulladás és a májsejtek károsodása fibrózist vagy hegesedést okozhat a májban. A NASH cirrózishoz vagy májrákhoz vezethet.

Dr Hayman az „Eat fat, get thin” című könyvében érdekes új megvilágításba hozza a zsírmájjal kapcsolatos eddigi tudásunkat, amiket persze tudományos kutatások támasztanak alá. Dr Hayman arról beszél az egyik podcast-jában, hogy a mai emberek általános diétája túlnyomórészt feldolgozott cukrot és keményítőt tartalmaz, és ezek az ételek túlzott fogyasztása anyagcserezavarhoz, és inzulin rezisztenciához vezethetnek. Idéz egy példát, amikor is a libát tömik, hogy nagyobb és zsírosabb legyen a mája, kukoricával és keményítővel, ami a szervezetbe jutva cukorrá alakul. Az emberek nagy többsége is hasonlóan étkezik. Sok keményítős, finomított cukrot fogyasztanak, a legtöbb feldolgozott ételben sima és vagy módosított kukorica keményítő (corn starch and corn syrup) van, és módosított pálma olaj, fehérített lisztek, kenyerek, édesitett ételek. Ezen az elven az emberek mája is hízik és zsír halmozódik fel rajta, sőt egy idő után a belső szerveket(zsigereket)is körbe veheti. Dr Hayman azt mondja étkezési zsír nem okoz májzsírt. A gyulladás valódi oka a szervezetben a magas cukrot és keményítőt tartalmazó étrend, amely inzulinrezisztenciát és elődiabetika (prediabétesz) kialakulását idézi elő, ami miatt a szervezet zsírt rak le a máj és a szervek körül. A zsigeri zsírok következményeként magas lesz a trigliceridszint, és alacsony a jó HDL-koleszterinszint, és egyidőben veszélyes LDL-koleszterin-részecskéket okoz, ami a valódi oka a szívrohamnak. Nagyobb a szívinfarktus kockázata. A cukorral és a szénhidrátokkal ellentétben az étkezési zsírok nem okozzák az inzulin kiválasztását a hasnyálmirigyben, így az elfogyasztott zsír elég, és nem raktározódik el. Hacsak nem szénhidráttal esszük. Mint a sült krumpli és a fánk…A dietetikusok szövetsége Amerikában 2016 január óta megváltoztatta az étrendi irányelveket, a tanácsadó bizottság többé nem korlátozza a zsírt, mert nem emeli a koleszterinszintet, még a tojást is, az egész tojást is visszahelyezi az egészséges étrendbe, mivel nem befolyásolja a koleszterinszintet. Sőt azt tanácsolja, korlátoznunk kell a cukorfogyasztást.

A megfelelő zsír fogyasztása leállítja a zsírtermelést a májban. a szénhidrát csökkentése és a telített zsírokkal való feljavítás a megoldás része lehet. A telített zsírok csökkentik a gyulladást, ha alacsony cukortartalmú étrend mellett fogyasztják, valamint magas rosttartalmú magvak és diófélék fogyasztásával együtt.

 

2. Alkoholos zsírmájbetegség, más néven alkoholos steatohepatitis

 Az alkoholos zsírmáj betegség a súlyos alkoholfogyasztás következménye. A máj lebontja az elfogyasztott alkohol nagy részét, így az eltávolítható a szervezetből. De a lebontási folyamat káros anyagokat termelhet. Ezek az anyagok károsíthatják a májsejteket, elősegíthetik a gyulladást, és gyengíthetik a szervezet természetes védekezőképességét. Minél több alkoholt iszik, annál jobban károsítja a májat. Az alkoholos zsírmájbetegség az alkohollal összefüggő májbetegség legkorábbi stádiuma. A következő szakaszok az alkoholos hepatitis és a cirrhosis.

Tünetei: Mind a nem alkoholos, mind az alkoholos zsírmájbetegség általában csendes betegségek, kevés vagy tünetmentesek. Ha tünetei vannak:

  • Fáradtnak, gyengének érezheti magát,
  • Étvágytalanság
  • Hányinger
  • Hasi fájdalom, különösen a jobb felső hasban
  •  Duzzanat a felső hasban, Pókszerű erek
  •  Viszketés Sárgaság (a bőr és a szemek besárgulása)
  • Folyadék felhalmozódása és duzzanat a lábakban (ödéma) és a hasban (ascites)
  •  Mentális zavartság
  • Megnagyobbodott máj
  • Sötét foltok a nyak körül és a hónaljban
  • Túlzott izzadás
  • A bőr könnyen elkékül nyomás vagy ütésre

Hogy diagnosztizálják?

  • Vérvétel
  • Ultrahang
  • MRI

Természetes kezelési módjai:

  1. Hagyjon el minden magas fruktóz tartalmú kukoricaszirupot, asztali cukrot, módosított keményítőt és fehér lisztből készült termékeket, kivétel nélkül ellenőrizze az élelmiszer címkéjét. Kerülje a hozzáadott cukrokat, ami megtalálható például a, pékáruk, sütemények, fánkok, torták, kekszek és piték, cukorka, fagylalt, cukros gabonafélék, gyümölcsös üdítőitalok, sportitalok, energiaitalok, édesített tejtermékek, például ízesített joghurtok.
  2. Fogyjon/ sportoljon! Az amerikai májbetegségek egyesülete azt tanácsolja a zsírmájjal élő embereknek, hogy veszítsék el testtömegük 3-5 százalékát és akkor csökkentik a zsír felhalmozódását a májban. Azt is kijelenti, hogy a testtömeg 7-10 százalékos elvesztése javíthatja a nem alkoholos zsírmáj egyéb tüneteit, például a gyulladást, a fibrózist és a hegesedést. A fogyás legjobb módja, ha idővel kis lépéseket teszünk a cél felé. A böjt és az extrém diéták gyakran fenntarthatatlanok, és károsak lehetnek a májra. Mielőtt bármilyen súlycsökkentő programot elkezdne, fontos, hogy beszéljen orvosával, hogy megtudja, mi a megfelelő terv az Ön számára.
  3. Adjon a diétájához friss zöldségeket, vagy préseljen reggel éhgyomorra. Brokkolit, uborkát, karalábét, fekete vagy jégcsap retket, karfiolt, kelbimbót, kelkáposztát, spenótot, pitypangot, vízitormát, káposztát, zeller szárat, spárgát, céklát, sárgarépát, arugulát, fűszernövények, beleértve a petrezselymet, mentát, koriandert, gyömbért, fokhagymát, (frissen) bazsalikomot…
  4. Használjon Mária tövist. Egy 2010-es tanulmány szerint a máriatövis jótékony hatásai segítenek az alkoholos májbetegség, az akut és krónikus vírusos hepatitisz, valamint a toxinok által kiváltott májbetegségek kezelésében.
  5. Fogyasszon Pitypanggyökeret. A pitypangban található vitaminok és tápanyagok segítenek megtisztítani a májunkat, és fenntartják annak megfelelő működését. A pitypang emellett segíti az emésztőrendszerünket az epe megfelelő áramlásának fenntartásával. Természetes vízhajtók, és lehetővé teszik a máj számára a méreganyagok gyors eltávolítását. A pitypangtea és a szár szintén magas C-vitamin-tartalommal rendelkezik, ami segíti az ásványi anyagok felszívódását, csökkenti a gyulladásokat és megakadályozza a betegségek kialakulását.
  6. Az E-vitamin előnyei közé tartozik a gyulladáscsökkentő erős antioxidáns szerepe. Ezenkívül növeli az immunitást, és segít a szervezetnek a súlyos betegségek elleni küzdelemben.
  7. Szedjen jó minőségű multivitamin multi ásványianyag étrendkiegészítőt.
  8. Egyen tiszta fehérjét fontos a méregtelenítésben.
  9. Kurkuma csökkenti a gyulladást a szervezetben és kezeli az emésztési zavarokat. Ha étrend-kiegészítőt használ, vegyen be naponta 450 milligramm kurkumin kapszulát.
  10. Az omega-3 zsírsavak többszörösen telítetlen zsírok, amelyek olyan élelmiszerekben találhatók, mint az olajos halak és egyes diófélék és magvak. Köztudott, hogy jótékony hatással vannak a szív egészségére, és gyakran ajánlják a NAFLD-ben szenvedőknek, fogyasztása csökkentheti a májzsírt és javíthatja a koleszterinszintet. Ha Omega 3étrendkiegészítőt szedne beszélje meg kezelőorvosával, hogy mennyit kell bevennie, ha úgy gondolja, hogy a táplálékkiegészítés jobb az Ön számára, mint a táplálék.
  11. Használjon jó fajta olajokat: hidegen préselt Oliva olaj, avokádó olaj, kókusz vaj/olaj, makadámia olaj, magvak, diófélék, MCT olaj.
  12. Növelje a glutation szintet a szervezetében mert segít méregteleníteni a májat, és magas az antioxidáns szintje. – folsavval, B vitaminokkal, Magnéziummal, lipon savval, (NAC) N acetil ciszteinnel, Mária tövissel, friss zöldségekkel.
  13. Feketemag olaj ez a csodálatos olaj nagymértékben felgyorsíthatja a zsírmájbetegségben szenvedők gyógyulási folyamatát. A European Review for Medical and Pharmaceutical Sciences című folyóiratban megjelent tanulmány a feketemagolaj azon képességét mérte, hogy gátolja a máj oxidatív stressz-markereit, és képes csökkenteni a zsírmájbetegség szövődményeit és progresszióját. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23543440/
  14. Limitálja méreganyagokkal való érintkezést naponta érintkezésbe kerülünk a toxinok különféle formáival a levegőn keresztül, amelyet belélegzünk, az elfogyasztott élelmiszereken és a felhasznált termékeken keresztül. A háztartási, tisztító- és szépségápolási termékek mennyiségét korlátozza. Az aeroszolos termékekben, rovarirtó szerekben, szintetikus szépségápolási termékekben és a cigarettában lévő adalékanyagokban található vegyszerek mind károsítják a májsejteket. Lehetőség szerint használjon természetes tisztító- és háztartási termékeket.

Máj méregtelenítő lé recept:

1 cékla (közepes méretű)

4 zellerszár

1 kisebb kígyóuborka

1 csésze friss koriander vagy arugula

1 hüvelyk ujjnyi friss gyömbér

fél citrom leve, opcionális