Nutrition

A kókuszolaj 14 jótékony hatása:

A kókuszolajat sokan dicsérik egészségügyi előnyeiért, beleértve az antimikrobiális és antioxidáns tulajdonságait, a bőr és a száj egészségének javulását, valamint a fogyás lehetőségét. Kétségtelen, hogy sokan tanácstalanok abban, hogy érdemes-e rendszeresen fogyasztaniuk a kókuszolajat, különösen az American Heart Association (AHA) 2017-es, a telített zsírokról szóló jelentése után, amely a telített zsírok csökkentését javasolta az étrendben. Ez nem jelenti azt, hogy az embereknek kerülniük kell a fogyasztását. Valójában az American Heart Association azt javasolja, hogy a férfiaknak napi 30 grammot, nőknek pedig 20 grammot kell fogyasztaniuk, ami körülbelül 1-2 evőkanál kókuszolaj.

1. Immunrendszer-erősítő (antibakteriális, gombaellenes és vírusellenes) laurinsavat tartalmaz, amelyről kimutatták, hogy csökkenti a kandida fertőzést, küzd a baktériumok ellen, és ellenséges környezetet teremt a vírusok számára. Segít beindítani az immunrendszerünk gyulladásgátló jellegét.

2. Csökkenti a gyulladást és az ízületi gyulladást. Egy nemrégi tanulmányban azt találták, hogy az alacsony hővel sajtolt kókuszolaj elnyomja a gyulladásos sejteket. Fájdalomcsillapítóként és gyulladáscsökkentőként is működött.

3. Gyors energia: A kókuszolajban található MCT-k gyors energiaellátást biztosítanak.  Másrészt az MCT-k egyenesen a májba kerülnek, és ugyanúgy gyors energiaellátást biztosítanak, mint a szénhidrátok – a tested által kedvelt energiaforrás az MCT-ket régóta használják sporttáplálkozási termékekben olyan sportolók számára, akiknek olyan energiaforrásra van szükségük, amelyet szervezetük gyorsan fel tud venni és felhasználni.   Forrás: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5044790/

4. Javíthatja a bőr egészségét. Tanulmányok kimutatták, hogy a kókuszolaj növelheti a száraz bőr nedvességtartalmát. Valójában egy közelmúltban végzett tanulmány megállapította, hogy 6-8 csepp szűz kókuszolaj felvitele a kezére és egy éjszakán át rajta hagyva hatékony módja lehet az alkoholtartalmú kézfertőtlenítők gyakori használata által okozott bőrszárazság megelőzésének. Enyhítheti az atópiás dermatitiszt. Igazából mindenféle bőrproblémára jó hatással bírhat. Forrás: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34121304/

5. A rák megelőzése és kezelése. A kókuszolajnak két olyan tulajdonsága van, amely segít a rák elleni küzdelemben, beleértve az olajban termelődő ketonokat. A daganatsejtek nem képesek hozzáférni a ketonokban lévő energiához, mivel glükózfüggőek. Úgy gondolják, hogy a ketogén diéta egy lehetséges összetevője lehet a rákos betegek felépülésének. A második minőség a kókuszolaj közepes láncú zsírsavtartalma. Mivel az MCFA-k megemésztik a baktériumok lipidfalát, elpusztíthatják a helicobacter pylori baktériumokat is, amelyekről ismert, hogy növelik a gyomorrák kockázatát. Ráadásul a kutatások azt mutatják, hogy a kókuszolajban található laurinsav rákellenes hatással bír azáltal, hogy proliferációt gátló és pro-apoptotikus hatást vált ki. Forrás: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31736449/

6. Segít a szívbetegségek és a magas vérnyomás megelőzésében a kókuszolajban magas a természetes telített zsírok tartalma. A telített zsírok nemcsak az egészséges koleszterin (az úgynevezett HDL-koleszterin) szintjét növelik a szervezetben, hanem segítik az LDL „rossz” koleszterin jó koleszterinné történő átalakítását is. Egy, az Evidence-based Complementary and Alternative Medicine-ben közzétett véletlenszerű keresztezett vizsgálat megállapította, hogy napi két evőkanál szűz kókuszolaj fogyasztása fiatal, egészséges felnőtteknél jelentősen megnövelte a HDL-koleszterinszintet.

7. Enyhíti és javítja az (UTI)húgyúti fertőzések-tüneteit és a vesefertőzéseket. Az olajban lévő közepes szénláncú zsírsavak (MCFA) természetes antibiotikumként működnek azáltal, hogy megbontják a baktériumok lipidbevonatát és elpusztítják azokat. A kókuszvíz szintén segít hidratálni és támogatja a gyógyulási folyamatot. A kókuszvízzel való kezelés gátolta a kristályok lerakódását a veseszövetben, valamint csökkentette a kristályok számát a vizeletben.

Forrás: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23489503/

8. Csökkentheti az Alzheimer kór tüneteit, táplálja az agyat. Segít az Alzheimer-kór kezelésében. A közepes láncú zsírsavak (MCFA-k) máj általi emésztése ketonokat hoz létre, amelyekhez az agy energiaforrásként könnyen hozzáfér. A ketonok energiával látják el az agyat anélkül, hogy inzulinra lenne szükségük ahhoz, hogy a glükózt energiává dolgozzák fel. A kutatások kimutatták, hogy az agy valójában saját inzulint állít elő a glükóz feldolgozására és az agysejtek energiaellátására. A kutatók azonban úgy vélik, hogy a ketonok ellensúlyozhatják az enyhe vagy közepesen súlyos Alzheimer-kór korai jeleit azáltal, hogy alternatív energiaforrást biztosítanak az agysejtek számára. Forrás: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7050425/ , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34830192/

9. Segít a II-es típusú cukorbetegségben. Amikor a sejtek nem hajlandók reagálni az inzulinra, és már nem vesznek fel glükózt energiaként, inzulinrezisztensnek tekintik őket. A hasnyálmirigy ezután több inzulint pumpál ki, hogy kompenzálja, és túltermelődik. Az inzulinrezisztencia a II-es típusú cukorbetegség előfutára. A tanulmányok azt sugallják, hogy a kókuszolajban található MCFA-k segítenek egyensúlyban tartani a sejtekben az inzulinreakciókat és állandó energiaforrást biztosítanak a szervezetnek, amely nem függ a glükózreakcióktól, ami megakadályozhatja az inzulinrezisztenciát és a II-es típusú cukorbetegséget.

Forrás: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8624628/

10. Kandida és élesztőgomba (Yeast) fertőzések ellen hatásos. Az Antimicrobial Agents and Chemotherapy folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kókuszolajban található kaprinsav és laurinsav hatékony természetes kezelést jelent a candida albicans és az élesztőgombás fertőzések kezelésére. Vegyen be 1-2evőkanál kókuszolajat naponta. Egy másik Nigériai tanulmány in vitro-kémcsőben végzett kutatás is megerősíti a kókuszolaj hatásosságát a kandida ellen.

Forrás: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17651080/

11. Segíti az emésztőrendszert: A kutatások azt sugallják, hogy a kókuszolaj segíthet a baktériumok és a bélrendszer egészségének javításában a rossz baktériumok és a Kandida elpusztításával. A Kandida egyensúlyhiánya különösen csökkentheti a gyomorsav mennyiségét, ami gyulladást és rossz emésztést okoz.

12. Segít megelőzni a fogínybetegségeket és a fogszuvasodást. A kókuszolajjal végzett olajhúzást évszázadok óta használják a szájüreg megtisztítására a baktériumoktól és a fogágybetegségek gyógyításában, köszönhetően az antibakteriális MCFA-k magas koncentrációjának.  Ez egy szájüregi méregtelenítő eljárás, amelyet egyszerűen úgy végeznek el, hogy egy evőkanál kókuszolajjal 10-20 percig a szájban tartva öblögetünk vele úgy, hogy nem köpjük ki. Forrás: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5198813/

13. Izomépítés. A kutatások azt sugallják, hogy az MCFA-k nagyon jók az izomépítéshez. A kókuszdióban található közepes szénláncú zsírsav (MCFA)olyan népszerű, hogy izomépítő termékekben is használják. A legtöbb előállított étrend-kiegészítők túlnyomó többsége azonban az MCFA-k feldolgozott formáit használja. Ehelyett valódi kókuszdiót próbálj meg naponta két evőkanál hidegen sajtolt extra szűz kókuszolajat hozzáadni egy izomépítő turmixhoz.

14. Csökkentheti az epehólyag-betegség és a hasnyálmirigy-gyulladás tüneteit. Egy, a Journal of Animal Sciences folyóiratban megjelent állatkísérlet azt mutatja, hogy a kókuszolaj közepes szénláncú zsírsavjainak nincs szükségük a hasnyálmirigy enzimek lebontására, így a kókuszolaj fogyasztása enyhíti a hasnyálmirigy megterhelését. Ezenkívül ez a szuperétel olyan könnyen emészthető, hogy az epehólyag-betegség tüneteit is javítja.