Egészség

10 gyakori ok amiért nem tudsz fogyni:

  1. Ha túl kevés kalóriát viszel be.

 A súlycsökkenési statisztikák azt mutatják a testsúly fenntartása érdekében, hogy a 20-as éveiben járó átlagos nőnek 2000-2400 egy férfinak 2400-3000 kalóriára van szüksége naponta, a 30-as éveiben nő 1800-2200, férfi 2200-2800-ra, és 60 évesen ez csak valamivel csökken, nő 1600-2000, férfi 1800-2400 kalória van szüksége. Testünknek legalább 1200 kalóriára van szüksége a TÚLÉLÉSHEZ. Nem azért, hogy optimálisan működjünk vagy fejlődjünk – egyszerűen azért, hogy távol tartsunk minket a kórháztól. A napi 1000 kalóriánál kevesebb fogyasztás pedig ugyanolyan élettani hatással bír szervezetünkre, mint a teljes éhezés. Egy ideig ehetünk ilyen alacsony szinten, de végül testünk alkalmazkodik a túléléshez. A napi 1200 kalória valószínűleg túlságosan korlátozó a legtöbbünk számára – és ez lehet az oka annak, hogy a mérleg nem mozog. A Harvard Health Publishing szerint a túl alacsony kalóriabevitel veszélyeztetheti az egészséget. A táplálkozási és dietetikai akadémia szerint a szervezetnek sokféle ételre van szüksége tápanyagai és egészségügyi előnyei miatt, de egy ilyen kalóriaszegény diéta sok fontos élelmiszer elhagyását igényli. A vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat és egyéb tápanyagokat nem szabad félretolni a kalóriacélok eléréséhez, mert károsak lehetnek az immunrendszerre, a csontokra, a szívre és más létfontosságú szervekre. “Ha nem fogyasztasz elég kalóriát, a szervezeted éhezés üzemmódba léphet, ahol elkezdi raktározni a kalóriákat, hogy táplálja a szervezetedet“!

2. Túl sok kalória és nagy mennyiségű étel befalása

Ha nem fogysz, próbáld meg mérni az ételeket, és egy ideig nyomon követni a kalóriákat. Használj kalóriakalkulátort. Ezen a weboldalon található kalkulátorral könnyedén ki tudod számolni a kalória szükségletedet. https://orvosilexikon.hu/kalkulatorok/napi-kaloriaszukseglet-kalkulator

 A falás azt jelenti, hogy gyorsan elfogyasztunk nagy mennyiségű ételt, gyakran sokkal többet, mint amennyire a szervezetünknek szüksége van. Egyesek nagymértékben feldolgozott ételeket fogyasztanak, míg mások viszonylag egészséges ételeket, például diót, olajos magokat, étcsokoládét, sajtot stb. fogyasztanak. Még ha valamit „egészségesnek” is tartanak, a kalóriák akkor is számítanak!

3. Nem eszel elég fehérjét

A fehérje fontos tápanyag a fogyáshoz. A kalóriák 30%-ának megfelelő fehérje fogyasztása felgyorsíthatja az anyagcserét, és automatikusan több száz kalóriát fogyaszthat naponta. Ezenkívül drasztikusan csökkentheti a nassolás utáni vágyat. Reggelire, mindenképpen egyél fehérjét is. A tanulmányok azt mutatják, hogy azok, akik magas fehérjetartalmú reggelit fogyasztanak, kevésbé éhesek és kevésbé vágynak nassolásra a nap folyamán. A magas fehérjebevitel segít megelőzni az anyagcsere lelassulását is, ami a fogyás gyakori mellékhatása.

4. Túl sok szénhidrátot eszel:

Nem csökkented a szénhidrátbevitelt.

Ha nagyobb mennyiséget szeretne fogyni és/vagy anyagcsere-betegsége van, például 2-es típusú cukorbetegség vagy elődiabetika, érdemes megfontolni az alacsony szénhidráttartalmú diétát. Rövid távú tanulmányok szerint ez a fajta diéta akár 2-3-szor annyi súlycsökkenést eredményez, mint a gyakran ajánlott szokásos „alacsony zsírtartalmú”. Az alacsony szénhidráttartalmú diétáknak a fogyáson túl például a trigliceridek, a HDL (jó) koleszterin és a vércukor javulásához vezethetnek, hogy csak néhányat említsünk.

5. Nem alszol eleget!

A kutatások azt mutatják, hogy az alváshiány növelheti a ghrelin, az éhségérzet stimulálásáért felelős hormon szintjét. Egyik tanulmány szerint a legalább 7 óra alvás 33% -kal növelte a sikeres fogyás valószínűségét a nőknél. A legjobb eredmény elérése érdekében állítson be rendszeres alvási ütemtervet, és próbáljon meg minden este legalább 7-9 órát behúzni az éhségérzet csökkentése és a fogyás optimalizálása érdekében. A rossz alvás az elhízás egyik legnagyobb kockázati tényezője. A rosszul alvó felnőtteknél 55%-kal, a gyermekeknél 89%-kal nagyobb az elhízás kockázata.

6. Nem mozogsz eleget.

A súlycsökkenésének maximalizálásának egyik legjobb módja a rendszeres fizikai aktivitás beépítése a napi rutinba. Az edzés nemcsak kalóriát éget és izomzatot épít a fogyás elősegítése érdekében, hanem segít meghosszabbítani az élettartamot és csökkenti számos krónikus betegség kockázatát. Általában napi 20-40 perc kardió edzés javasolt, ami heti 150-300 percet jelent. Az olyan tevékenységek, mint a futás, úszás, gyaloglás vagy kerékpározás, egyszerű és hatékony módjai a zsírégetés és az általános egészség fokozásának. Az egyik legfontosabb dolog, amit fogyás közben megtehetsz, hogy végzed az ellenálló edzést, például súlyemelést. Ez segíthet fenntartani az izomtömeget, amely gyakran a testzsírral együtt ég el, ha nem edzel. A súlyemelés segíthet megelőzni az anyagcsere lelassulását, és biztosíthatja, hogy tested tónusos és izmos maradjon.

7. Túl kevés vizet iszol

A víz számos módon segíthet a fogyásban. Elnyomhatja az étvágyat, felpörgeti az anyagcserét, és könnyebbé és hatékonyabbá teheti a testmozgást, ami mind hozzájárulhat a fogyáshoz. A fogyás elősegítése érdekében a nőknek napi 2,7 liter, a férfiaknak pedig 3,7 liter vizet kell inniuk.

8. Túl sok alkoholt iszol

A sör, a bor és a cukros alkoholos italok nagyon magas kalóriatartalmúak. Ne feledd azt is, hogy maga az alkohol körülbelül 7 kalóriát tartalmaz grammonként, ami magas. Ennek ellenére az alkohollal és a testsúllyal kapcsolatos vizsgálatok vegyes eredményeket mutatnak. A mértékletes ivás jónak tűnik, míg az erős ivás a súlygyarapodáshoz kapcsolódik.

„Ha alkoholt fogyasztasz, a szervezeted leáll, és az alkohol anyagcseréjét elsőbbséggel kezeli, különösen a májban “Ez hormonális elnyomáshoz és a tesztoszteronszint csökkenéséhez vezet. És bármikor, amikor a tesztoszteron csökken a férfiaknál vagy a nőknél, az csökkenti az anyagcsere egészségét, az anyagcsere egészségének csökkenése pedig zsírnövekedést jelent.”

9. Kiégtél

A nagy kalóriadeficit miatt kissé lomhának érezheted magad, kialvatlan vagy és ha rendszeresen edzel és éhségérzeted van akkor megvan a kifogás arra, hogy a lépcső helyett lifttel menj. És ha mégis elmész az edzőterembe, előfordulhat, hogy nem dolgozol olyan keményen, mint gondolnád, mert már eleve fáradt vagy.

10. Egészségügyi problémád van

Ha biztos vagy abban, hogy a kalóriabevitel és a testmozgás megfelelő, akkor ideje orvoshoz fordulni. Az American Thyroid egyesület szerint bizonyos állapotok, mint például a pajzsmirigy alulműködés, sokkal nagyobb kihívást jelenthetnek a fogyásban. “A pajzsmirigy az anyagcserét szabályozó hormonjainak központja lassult működése fogyás problémát jelent is jelez. A policisztás petefészek szindróma (PCOS), az inzulinrezisztencia és a depresszió szintén hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz idővel. Ha  más problémák is felmerülhetnek, a legjobb, ha megbeszéled orvosoddal, és válasszátok ki az számodra legmegfelelőbb kezelési módot.