Az atópiás dermatitisz (ekcéma) olyan állapot, amelytől a bőr kipirosodik és viszket, allergiás reakció. Ez valójában a bőrbetegségek egy csoportja, amely magában foglalja az atópiás bőrgyulladás, a kontakt bőrgyulladás, a diszhidrotikus ekcémát, a kézekcémát, a neurodermatitist, a nummuláris ekcémát és a stasis dermatitist (bőrgyulladás). Gyermekeknél gyakori, de bármely életkorban előfordulhat. Az atópiás dermatitis hosszan tartó (krónikus) és időnként fellángol. Asztma vagy szénanátha kísérheti. Nincs ismert gyógymód az ekcémára, és a kiütések nem tűnnek el egyszerűen, ha nem kezelik őket. A legtöbb ember számára az ekcéma krónikus állapot, amely megköveteli a kiváltó okok gondos elkerülését a fellángolások megelőzése érdekében. A nyugtató, természetes ekcéma-kezelés megtalálása megváltoztathatja az e frusztráló állapottól szenvedők életét.
Okai:
- immunrendszer aktiválódása
- környezeti tényezők
- stressz
- genetika együttesen vagy külön okozza
- Az immunrendszer túl reagál a kis irritáló anyagokra vagy allergénekre. Ez a túlzott reakció gyulladást okoz a bőrben. A szorongás és a stressz gyakori kiváltó okok, amelyek az ekcéma fellángolását okozzák, ami további szorongást és stresszt okoz, ami további ekcéma fellángoláshoz vezet.
- Egyéb okok lehetnek, D vitaminhiány
- száraz levegő, klíma
- vitamin és ásványi anyaghiány
- mosószerekre és vagy kemikáliákra tisztítószerekre, kézfertőtlenítőkre való érzékenység, allergia.
Természetes kezelése:
- Adjon kolloid zabpelyhet a fürdőhöz vagy pasztaként a bőrére. Ez a finomra őrölt zabpehely segít a viszkető, száraz bőrön.
- A kókusz olaj tökéletes hidratáló az ekcémás bőrnek, használjuk napi kétszer legalább.
- Ne fürödjünk vagy zuhanyozzunk forró vízben, tovább szárítja és irritálja bőrünket.
- Használjunk vízszűrőt a zuhanyozáshoz/fürdéshez, hogy a klórt kiszűrjük, és az egyéb bőr irritáló anyagokat.
- Használjunk szulfát, és parabén mentes tisztálkodó szereket, organikus szappanokat, kecsketejből stb. Keressen valamit, ami zsíros (extra zsírokkal) és nem lúgos (alacsonyabb pH-értékkel). Ügyeljen a nátrium-lauril-szulfátra, amely irritálhatja a bőrt.
- Kerülje a szűk, durva vagy karcos ruházatot. Viseljen puha, laza, légáteresztő ruhát.
- Korlátozza a nagy intenzitású gyakorlatokat amikor éppen aktív ekcémája van, mivel az izzadást okoz, és irritálhatja a bőrkiütést, a szaunára ugyanez vonatkozik.
- Hűvös, nedves borogatás csökkenti a viszketést. Kisgyermekeknél a kényelmes éjszakai ruha nedvesítése egyik napról a másikra enyhítheti a viszketést. Ha azonban az ekcéma szivárgó hólyagokká fejlődött, a nedves borogatás növelheti a fertőzés kockázatát, ezért nem szabad használni.
- Édesgyökér-kivonat (licorice extract) helyileg alkalmazva ígéretesnek bizonyult a viszketés csökkentésében az ekcéma korlátozott számú vizsgálatában. A legjobb eredmény elérése érdekében adjon néhány cseppet kókuszolajhoz vagy házi készítésű viszketés elleni krémekhez.
- Omega-3 zsírsavak A Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem kutatói azt találták, hogy ha a halat 9 hónapos korukra beiktatják a kisgyermekek étrendjébe, és hetente halat esznek, az ekcéma kialakulásának kockázata drámaian csökken. A fellángolások során az Omega 3-ban gazdag ételek nagyszerűen szolgálnak az ekcéma kezelésére, amely fokozza az immunrendszer működését és felgyorsítja a gyógyulást.
Forrás: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19666630/
- A ligetszépe olajat helyileg alkalmazzák az irritált bőr megnyugtatására. A ligetszépe olaj omega-6 zsírsavakat és gamma-linolénsavat tartalmaz, amelyek szerepet játszhatnak a gyulladás megelőzésében a szervezetben. Segíthet csökkenteni az ekcéma tüneteit.
- A varázsmogyoró (witch hazel) a boszorkánymogyoró cserje kérgéből és leveleiből készül. Évszázadok óta használják bőrgyulladások helyi gyógymódjaként, alkalmazása elősegítheti a gyógyulást, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságai miatt. Az ekcéma varázsmogyorójával kapcsolatos kutatás azonban kevés. De megér egy próbát!
- A körömvirágolaj gombaellenes, gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek hasznossá tehetik a sebek gyógyulását, az ekcéma csillapítását és a pelenkakiütések enyhítését. Antiszeptikumként is használják.
- Probiotikumok. Erősítse immunrendszerének reakcióját, és segítsen az allergiák megfékezésében egy jó minőségű probiotikus-kiegészítő szedésével és a pro biotikumokban gazdag élelmiszerek fogyasztásának növelésével. A kutatások azt mutatják, hogy a probiotikumok terhesség alatt vagy korai csecsemőkorban történő szedése megvédheti a gyermekeket a bőrgyulladástól a jövőben, miközben fokozza az immunrendszer reakcióját és segít az allergiák megfékezésében Azt javasolták, hogy az ekcéma tünetei a bélbaktériumok keverékének megváltoztatásával vagy a bélgyulladás csökkentésével kezelhetők. A probiotikumok, amelyek szájon át bevitt élő mikroorganizmusok, mint például a nem pasztőrözött tejben és joghurtban található Lactobacillus baktériumok, ezt elérhetik.
- Kvercetin. Ez az erős flavonoid a leveles zöldségekben, bogyókban, brokkoliban és az almában található, és gyulladásgátló tulajdonságairól ismert. Kimutatták, hogy támogatja a gyulladásos betegségekből való gyógyulást. Javasolt adag 1000 mg naponta háromszor a gyulladás idején.
- D vitamin táplálék kiegészítő, ha nincs elegendő napsütés. Napi/ 2000-5000IU, vagy 5000 NE/nap.
- E-vitamin a napi 400 NE bevitele elősegítheti a gyógyulást a gyulladás csökkentésével, enyhíti a viszketést.
- Almaecet: Intenzív ekcéma fellángolása esetén almaecetet (ACV) adhat a nedves pakoláshoz. Gézre, papírtörlőre vagy tiszta pamutszövetre lesz szüksége. Keverje össze az oldatot 1 csésze meleg vízzel és 1 evőkanál almaecettel. Nedvesítse meg az anyagot, és vigye fel az erősen irritált területekre, hagyja rajta 3 órát vagy egy éjszakára.
- Az ételallergia szintén gyakori oka az ekcémának, különösen gyermekeknél. Tünetei javulhatnak, ha elhagyják az ekcémához kapcsolódó gyakori ételeket, mint például: a hagyományos tejtermékek, szója, citrusfélék, földimogyoró, búza, glutén, hal és kagyló, tojás, kukorica és paradicsom.