A Lyme-kórt a Borrelia burgdorferi és ritkán a Borrelia mayonii baktérium okozza. A már fertőzött feketelábú kullancsok harapása révén kerül át az emberre. A tipikus tünetek közé tartozik a láz, a fejfájás, a fáradtság és a jellegzetes bőrkiütés, az úgynevezett Kokárda szerű piros folt, (erythema migrans). Ha nem kezelik, a fertőzés átterjedhet az ízületekre, a szívre és az idegrendszerre. A Lyme-kórt a tünetek, a fizikai leletek (pl. kiütés) és a fertőzött kullancsokkal való érintkezés lehetősége alapján diagnosztizálják. A laboratóriumi vizsgálatok hasznosak, ha helyesen alkalmazzák és elfogadott módszerekkel végzik. A Lyme-kór legtöbb esete sikeresen kezelhető néhány hetes antibiotikumokkal, ha kellő időben vettük észre. A kezdeti jellegzetes bőrtünetek hiányában nehezebb felismerni, megelőzésre pedig nincs védőoltás. A Lyme-kór megelőzésének lépései közé tartozik a rovarriasztó vagy kullancs lepergető szerek használata, és a kullancsok azonnali eltávolítása. A Lyme-kórt terjesztő kullancsok időnként más kullancsok terjesztette betegségeket is terjeszthetnek.
Korai tünetek:
Kiütés hiányában
Láz,
Hidegrázás,
Nátha szerű tünetek
Fejfájás,
Fáradtság,
Izom- és ízületi fájdalmak
Duzzadt nyirokcsomók
Erythema migrans (EM)kokárda kiütés a fertőzöttek körülbelül 70-százalékánál fordul elő. A fertőzés helyén kezdődik. A kullancscsípés 3-30 napos késéssel fokozatosan, több napon keresztül tágul, elérve akár 30 cm-t is. Meleg tapintású lehet, de ritkán viszket vagy fájdalmas, néha kitisztul, megnagyobbodik, célpontot vagy „bikaszem” megjelenést eredményez. A test bármely területén megjelenhet. Nem mindig „klasszikus” erythema migrans kiütésként jelenik meg. De van, hogy nem vesszük észre, hogy megcsípett a kullancs, és jóval később hónapokkal akár évekkel később jönnek elő a tünetek.
Későbbi tünetek:
Súlyos fejfájás
Nyakmerevség,
További EM-kiütések a test más területein
Arcbénulás (izomtónus elvesztése vagy leesés az arc egyik vagy mindkét oldalán)
Ízületi gyulladás súlyos ízületi fájdalommal és duzzanattal, különösen a térd és más nagy ízületek esetében.
Időszakos fájdalom az inakban, izmokban, ízületekben és csontokban
Szívdobogás vagy szabálytalan szívverés (Lyme carditis)
Szédülés vagy légszomj epizódok
Az agy és a gerincvelő gyulladása
Idegfájdalom nyilallás szerűen, zsibbadás vagy bizsergés a kezekben vagy a lábakban
Fibromialgia
SIBO A kontaminált bélszindróma (SIBO, Small Intestinal Bacterial Overgrowth) bélbaktériumok túlszaporodását jelenti a vékonybélben.
Áteresztő bélszindróma
Autoimmun betegségek
Krónikus fáradtság és depresszió
Egyes amerikai kutatók szerint A Lyme-kór „VALÓDI” oka: Mint fentebb említettük, a Lyme-kórt kullancscsípés okozta fertőzés váltja ki, de a Lyme-kór sokkal többről szól. Úgy gondolják, hogy a krónikus Lyme-kór valódi oka – vagyis az a típus, amely nem kezelhető hatékonyan antibiotikumokkal és hat hónapnál tovább tart – a következő négy dologhoz kapcsolódik:
–Gyengült immunitás
-Gátolt sejtműködés és védelem
-Szisztémás bakteriális fertőzés
-Környezeti tényezők, beleértve a penészgombák és paraziták
Ha valaki Lyme-kórral küzd, előfordulhat, hogy a fenti 4 probléma mindegyike, vagy csak egy fennáll. Vannak, akik sokkal könnyebben tudják legyőzni a Lyme-kórt, mint mások. A Lyme-kór utáni szindróma miután az krónikussá válik, és hosszú hónapokig vagy akár évekig is folyamatos tüneteket okoz. Ezek a betegek nem reagálnak a hagyományos kezelésekre, és jelentős nehézségeket tapasztalhatnak, olyannyira, hogy életminőségük romlik a Lyme-kór miatt. Orvosi szakértők szerint több százezer ember szenvedhet Lyme-kórban, aki nem is tudja, hogy Lyme-kór elleni kezelésre van szüksége. A Columbia Egyetem Orvosi Központja szerint nem mindenkinél jelentkeznek Lyme-tünetek, akiknél pozitív a Lyme-kórt okozó baktérium. A lényeg az, hogy mindenki egy sor különféle vírust, rossz baktériumot, gombát és még rákos sejtet is hordoz a testében egy adott időpontban; ami igazán fontos, az az immunrendszer azon képessége, hogy távol tartsa ezeket a betolakodókat!
Különböző terápiákkal, gyógyszerekkel és gyógynövényekkel való kezelése és kordában tartása
1. Antibiotikumok de a Lyme-kór tünetei néha nem múlnak el a szokásos, két-négy hetes doxiciklin, cefuroxime vagy amoxicillin-kezeléssel. (ha ezüstöt használnak az antibiotikum mellé akkor az megsokszorozza a hatását az antibiotikumnak).
2. Az Ártéri japánkeserűfű (Fallopia japonica avagy knotweed) és a ghánai kinin (cryptolepine)növényi kivonatok, ez utóbbit használták régen a malária kezelésére. A medicalnewstoday szerint a két növényi kivonat a Lyme-kórt okozó baktérium teljes mikró kolóniáit is elpusztította. Valójában mindössze egyetlen 7 napos kezelés 1%-os ghánai kinin kivonattal képes volt kiirtani a baktériumot a laboratóriumi edényekben.
3. A macskakarom (cat’s claw) egyik formája – a legismertebb ízületi gyulladás elleni gyógynövény – a samento állítólag az immunrendszer erősítésével kezeli a Lyme-kórt. A banderol az Otoba parvifolia néven ismert dél-amerikai fa kérgéből származik, és úgy gondolják, hogy kiirtja a Lyme-mal rokon baktériumokat. A samento és banderol mint a Lyme-kór természetes gyógymódjaként részben Richard Horowitz, M.D. doktor nagyban hozzájárult a „Miért nem tudok jobb lenni? Című könyv szerzője. A Lyme-kór és a krónikus betegség rejtélyének megfejtése.” Horowitz szerint mindkét gyógynövény segíthet a Lyme-kór kezelésében azáltal, hogy megszabadítja a szervezetet a baktériumoktól.
4. Ózon terápia A Lyme-kórban szenvedők számára a Lyme-kór ózonterápiája olyan alternatív kezelést kínál, amely rendkívül alacsony Herxheimer-reakciót okoz, de még mindig nagyon hatékony. Az ózonterápia felgyorsítja az immunrendszer felzárkózó képességét, javítja a tüneteket és a keringést, valamint védi a májat.
Ebben a cikkben A GLA elnöke, Paul Ross interjút készít Dr. Robbins ózonterápiás specialistával, valamint egy Lyme-i beteggel, Charles Toepherrel, akinek tapasztalata van a kezelésben. Több ezer Lyme-beteget kezelt sikeresen.
https://www.globallymealliance.org/blog/ozone-treatment-for-lyme-disease
5. A hiperbár oxigénterápia 100 százalékos oxigénnek való kitettséget jelent nagy nyomáson. Egy hiperbár oxigénkamrának nevezett helyiségben végzik a terápiát, amit más célra is használnak, mint például, hogy elősegítse a sebgyógyulást. Nincs sok kutatás a hiperbár oxigénterápia hatékonyságáról a Lyme-kórban. Egy 2014-es tajvani esettanulmány azonban arról számol be, hogy olyan személynél kezelték a Lyme-kórt, aki nem reagált az antibiotikumokra. Mégis több nagyszabású tanulmányra van szükség annak megértéséhez, hogy ez hatékony kezelés-e.
6. A Lyme-kór kelátképző terápiája
A healthline.com szerint vannak, akik úgy vélik, hogy a Lyme-kór tünetei az olyan anyagok, amik a nehézfém-mérgezéséhez kapcsolódnak, mint az ólom vagy a higany. A kelátképző terápia a nehézfémek véráramból történő eltávolításának módszere. Ez egyfajta gyógyszerrel történik, amelyet kelátképzőnek vagy kelátképző szernek neveznek. Ez a gyógyszer a véráramban lévő fémekhez kötődik, és összegyűjti azokat egy vegyületté, amelyet a vese feldolgozhat, és a vizelettel szabadul fel. A kelátképző terápia hatékony kezelés a nehézfémek felhalmozódására. De nincs bizonyíték arra, hogy a nehézfémek hozzájárulnak a Lyme-kórhoz, és a kelátképző terápia nem kezeli az alapfertőzést.
7. Hipertermia- túl magas testhőmérséklet Láz
Egyes orvosok hipertermiát idéznek elő exogén (kívülről eredő) anyagokkal, például toxinokkal vagy oxidatív anyagokkal, például UV-fényekkel. Egyes orvosok az egész test hipertermiájára összpontosítanak. Egy újabb, hatékonyabb kezelés az Extracorporeal Photopheresis által végzett hipotermia. Ebben a folyamatban a vért felmelegítik és speciálisan kezelik. A vér egy steril kamrába áramlik, ahol UV- és gamma-sugarak olyan hőmérsékletre melegítik, amely képes elpusztítani a Lyme-mal kapcsolatos baktériumokat. A folyamat során a Lyme szakemberei intravénás antibiotikumokat, fényérzékenyítő szereket és oxidatív terápiákat is bevezethetnek a baktériumok eltávolításának fokozása érdekében. Orvosa segít meghatározni, hogy a hipertermia mely típusai működnek a legjobban az Ön számára. A típusok hőmérsékleti fokon alapulnak.
https://www.boston25news.com/news/controversial-clinic-uses-heat-to-cure-lyme-disease/862382139/
Ez a klinika Németországban található, A betegeket elaltatják, miközben testüket lassan felmelegítik egy sátorban. Körülbelül két óra kell ahhoz, hogy a maghőmérséklet elérje a 41,5fokot. Douwe szerint további két órán keresztül ezen a hőmérsékleten hagyják a testet, hogy elpusztítsák a borreliaként ismert Lyme-baktériumot.
A fent tárgyalt kezelések csak néhány a természetes kezelések közül, amelyek a Lyme-kór kezelésére szolgálnak. Egy 2015-ös tanulmány szerint, amely egy internetes keresés során talált alternatív kezelési módokat vizsgálta.
8. A Lyme-kór kezelésére használt egyéb természetes kezelések a következők:
-szaunák és gőzkabinok
-ultraibolya fény fotonterápia
-elektromágneses frekvenciás kezelések mágnesek
– uroterápia (vizelet lenyelés) beöntés méhméreg
A kutatók megjegyezték, hogy nincs olyan kutatás, amely alátámasztaná ezeket a kezeléseket, sok esetben nincs logikus érv mögöttük.
9. Immunrendszer erősítése
– Csökkentsük a parazita fertőzés esélyeit aktív szénnel. Gyógynövények, amelyek segíthetnek kiirtani a parazitát: üröm, fokhagyma, fekete dió kivonat, oregánó és grépfrút mag kivonat.
– Kerüljük el a penészes ételeket (sajtok, romlandó zöldségek, gombák) és a házban fürdőszobában megtelepedő penészt.
– Csökkentsük a cukor bevitelt. Egy adag cukor 5 órára kikapcsolhatja az immunrendszert.
– Aludjunk eleget, és csökkentsük a stresszt.
– Vitaminok: D vitamin, B- komplex, C-vitamin, cink, probiotikumok, Omega 3 olaj, kurkuma.
10. Úgy gondolják, hogy sok illóolajnak van Anti mikrobiális hatása, és néhány, tartós Lyme-kórtünetben szenvedő ember illóolajokhoz fordult, hogy segítsen csökkenteni a betegség tüneteit. A kutatók 34 illóolajat teszteltek B. burgdorferi ellen a laboratóriumban (nem embereken), és azt találták, hogy a fahéjkéreg, a szegfűszeg, a citronella, a télizöld és az oregánó erős aktivitást mutat a Lyme-kórt okozó baktérium ellen, még a daptomicinnél is hatékonyabban. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy az illóolajok ígéretesek a tartós Lyme-kór kezelésében, de klinikai vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy igazolják hatékonyságukat embereken. Megfelelő használat mellett a legtöbb illóolaj biztonságos és mentes a káros mellékhatásoktól. Fontos azonban, hogy óvatosan használjuk őket. Ha nem megfelelően hígítják, irritálhatják a bőrt, és néhányat nem szabad belsőleg bevenni.
Ha nemrégiben kullancscsípése volt, vagy úgy gondolja, hogy Lyme-kórban szenved, azonnal keresse fel orvosát. Az antibiotikumok a Lyme-kór bevált gyógymódjai, és a legjobb, ha korábban kezdi el szedni őket, mint később. Ha úgy dönt, hogy kipróbálja a természetes kezeléseket, először konzultáljon orvosával. Segítenek elkerülni a kockázatos gyógyszerkölcsönhatásokat. Ne feledje, hogy minden Lyme-kórban szenvedő személy más és más – nem mindenkinél jelentkezik a fent leírt Lyme-kór összes gyakori tünete, nem szenvednek hiányosságoktól vagy küzdenek meg nagy mennyiségű stresszel. Ezért fontos a testreszabás, a türelem és a nyitottság. A Lyme-kór kezelésében különböző dolgok különbözően működnek mindenkinél, ezért ne veszítse el a reményt.