Míg az FDA általában a listán szereplő legtöbb adalékanyagot „biztonságosnak” ismeri el, egyre nagyobb aggodalomra ad okot számos általános élelmiszer-adalékanyag biztonságossága, ha nagy mennyiségben fogyasztják őket.
Alumínium: E-520-523 Egyes csomagolt élelmiszerekben található tartósítószer, amely rákot okozhat.
Azodikarbonamid: bagelben és zsemlében használják. Asztmát okozhat.
BHA/BHT: Zsírtartósítószer, élelmiszerekben használják az eltarthatóság meghosszabbítására. A rákos daganat növekedéséhez kapcsolódik.
Brómozott növényi olaj: Az üdítőitalokban lévő ízesítő olajokat folyékony állapotban tartja. A bromát méreg, szervkárosodást és születési rendellenességeket okozhat. Nem kötelező feltüntetni az élelmiszerek címkéjén.
Bután: E-943a Csirke falatokba teszik, hogy friss ízűek maradjanak. Ismert rákkeltő anyag.
Karnauba viasz: E-903 Rágógumikban és bizonyos ételek fényezésére használják. Rákot és daganatokat okozhat.
Dinátrium-inozinát: E-631 chips, perec, kekszek, műzlik, gyümölccsel ízesített falatok, etc (snackekben) fordulhat elő. MSG-t tartalmaz.
Dinátrium-guanilát: E-628 snackekben is használják, és MSG-t tartalmaz.
Dúsított liszt: Számos snackben használják. Finomított keményítő, amely mérgező összetevőkből készül.
Finomított növényi olaj: Tartalmazza a szójababolajat, a kukoricaolajat, a pórsáfrányolajat, a repceolajat és a mogyoróolajat. Magas az omega-6 zsírokban, amelyekről úgy gondolják, hogy szívbetegségeket és rákot okozhatnak.
Kálium-bromát: kenyerekhez adják a térfogat növelése érdekében. Összefüggést találtak az emberekben előforduló rákkal.
Karragén: E-407 Stabilizátor és sűrítőszer, amelyet számos készételben használnak. Fekélyeket és rákot okozhat.
Klór-dioxid: E-926 fehérítő, lisztben használják. Gyermekeknél daganatokat és hiperaktivitást okozhat.
Magnézium-szulfát: E-518 tofuban használják, és laboratóriumi állatokban rákot okozhat.
Monsodium-glutamát (MSG): E-621 ízfokozó, amely fejfájást okozhat. Állatkísérletek során idegkárosodáshoz, szívproblémákhoz és görcsrohamokhoz kapcsolódik.
Nátrium-benzoát: E-211 Salátaöntetekben és szénsavas italokban tartósítószerként használják. Ismert rákkeltő anyag, és károsíthatja DNS-ünket.
Nátrium-nitrát: E-251 Feldolgozott húsokhoz adják a baktériumok növekedésének megállítására. Összefüggést találtak az emberekben előforduló rákkal.
Nátrium-karboxi-metil-cellulóz: E-466 Salátaöntetek sűrítőanyagaként használják. Nagy mennyiségben rákot okozhat.
Nátrium-klorid: samponokban használják sűrítőszerként, bőr és szem irritáciot okozhat.
Nátrium-lauril-szulfát (SLS) nagyon kicsi akár 0,5% -os koncentrációban is irritálhatja a bőrt, szappanokhoz, samponokhoz, mosószerekhez, sőt fogkrémekhez adják, mivel ezek jó felületaktív vagy habzó szerek.
Olestra: Zsírszerű anyag, mesterséges zsírpótló amelyet a szervezet nem szív fel. Egyes snackekben természetes zsírok helyett használják. Emésztési problémákat okozhat, és nem egészséges a szív számára.
Parabén: E-214-219 A penész- és élesztőképződés megakadályozására szolgál az élelmiszerekben. Megzavarhatja a hormonok működését a szervezetben, és összefüggésbe hozható a mellrákkal.
Propilénglikol: E- 1520 Fagyálló néven ismertebb. Sűríti a tejtermékeket és a salátaöntetet. Az FDA „általában” biztonságosnak ítélte.
Propil-gallát: E-310 Húsokban, pattogatott kukoricában, leveskeverékekben és fagyasztott vacsorákban található. Kimutatták, hogy rákot okoz patkányokban. Néhány országban betiltották. Az FDA biztonságosnak ítélte.
Poliszorbát 60: E-435 Sűrítőanyag, amelyet pékárukban használnak. Laboratóriumi állatokban rákot okozhat.
Szulfitok: E-221-228 Az elkészített ételek frissen tartására használják. Légzési nehézségeket okozhat az összetevőkre érzékenyeknél.
Triklozán: fogkrémekben, samponokban, dezodorokban használják, hormonzavarokat és neuroprodukciós problémákat okoz, és többek között befolyásolja a magzat fejlődését, lassan ható méreg a kozmetikumokban.
Kerülendő mesterséges édesítőszerek:
A mesterséges édesítőszereket az FDA szabályozza, csakúgy, mint az élelmiszer-adalékanyagokat, de ez nem vonatkozik az „általánosan biztonságosnak elismert” termékekre.
Aceszulfám-kálium: E-950 Más mesterséges édesítőszerekkel együtt használják diétás üdítőkben és fagylaltokban. Patkányokban tüdő- és emlődaganatot okozhat. Emberekben metabolikus zavarokat mivel nem tudjuk lebontani.
Agave nektár: kaktuszból származó édesítőszer. Magas mennyiségű fruktózt tartalmaz, ami inzulinrezisztenciát, májbetegséget és a testszövetek gyulladását okozza.
Aszpartám: E -951,szédülést, szemproblémákat, gyomor panaszokat, izgalmat , rohamot, migrént, remegést,epilepsziás görcsöt és szapora szívverést okozhat , és rákkeltőnek tartják.
Fehérített keményítő: Számos tejtermékben használható. Úgy gondolják, hogy az asztmához és a bőrirritációhoz kapcsolódik.
Magas fruktóztartalmú kukoricaszirup: Kukoricakeményítőből készült édesítőszer. (GMO)Genetikailag módosított kukoricából készült. Elhízást, cukorbetegséget, szívproblémákat, ízületi gyulladást és inzulinrezisztenciát okoz.
Szacharin: E- 954 patkányokban húgyhólyagrákot okozó rákkeltő anyag.
Szukralóz: Splenda. Máj- és veseduzzanatot, valamint a csecsemőmirigy zsugorodását okozhatja.
Tetrc-butil-hidrokinon: haltermékek tartósítására szolgál. Hányást rosszullétet, nagy adagokban gyomordaganatokat okozhat.
Xylitol: E-967 Felfújódást, gázokat, görcsöket és hasmenést okozhat.
Kerülendő mesterséges élelmiszer-színezékek:
Az élelmiszer-színezékeket arra használják, hogy vonzóbb megjelenést kölcsönözzenek az élelmiszereknek, de egyes szakértők úgy vélik, hogy súlyos egészségügyi problémákat okoznak, beleértve az asztmát és a gyermekek hiperaktivitását.
Barna HT: E-154,155 Sok csomagolt élelmiszerben használják. Gyermekeknél hiperaktivitást, asztmát és rákot okozhat.
Bixin: E-160 Élelmiszerfesték, amely gyermekeknél hiperaktivitást és asztmát okozhat.
Citrusvörös 1: E-121 narancsra permetezik, hogy érettnek tűnjön. Károsíthatja a kromoszómákat és rákhoz vezethet.
Citrusvörös 2: E-121 A narancs színezésére használják. Rákot okozhat, ha megeszi a héját.
Karamell színezés: E-150 Üdítőitalokban, szószokban, péksüteményekben és kenyerekben. Ha ammóniával készítik, rákot okozhat egerekben. Az élelmiszeripari vállalatoknak nem kell nyilvánosságra hozniuk, ha ez az összetevő ammóniával készült.
Kék 1: E-133 legrosszabb) Pékárukban, cukorkákban és üdítőitalokban használják. Károsíthatja a kromoszómákat és rákhoz vezethet.
Kék 2: E-132 Cukorkákban és állateledel italokban használják. Agydaganatokat okozhat.
Narancs B: Virsli- és kolbászbélben használt ételfesték. A nagy dózisok károsak a májra és az epevezetékre.
Norbixin, Annatto: E-160B Élelmiszerfesték, amely gyermekeknél hiperaktivitást és asztmát okozhat.
Piros 2: E-128 Egy ételfesték, amely asztmát és rákot is okozhat.
Piros 3: E-123 Rákkeltő, amelyet a cseresznyés pite töltelékhez, fagylalthoz és pékárukhoz adnak. Idegkárosodást és pajzsmirigyrákot okozhat.
Piros 40: E-129 Minden modern élelmiszerfesték kőolajból származik. Egy rákkeltő anyag. Gyermekeknél hiperaktivitást is okozhat. Néhány európai országban betiltották.
Sárga 5 Tartrazin E-102: posztmenopauzás nőknél biliáris cirrózist okoz. Ezenkívül neurotoxicitást és genotoxicitást is megfigyeltek. A gyermekek tevékenységére és figyelmére káros hatást gyakorolhat. Vese-és mellékvese daganatok kialakulásához is hozzájárulhat Desszertekben, cukorkákban és pékárukban használják. Egyes tanulmányok szerint asztmát és csalánkiütést is kiválthat.
Sárga 6: E-110 Kolbászokban, italokban és pékárukban használt rákkeltő anyag. Egyes tanulmányok szerint vesedaganatot okoz.
Zöld 3: Cukorkákban és italokban használják. Hólyagdaganatokat okozhat.