A fibromyalgia egy krónikus állapot, amelyet általános, sajgó fájdalom jellemez, az egyének fáradtsággal, depresszióval és más gyakori fibromyalgia-tünetekkel küzdenek a diagnózis felállítása előtt. Más krónikus betegségekhez hasonlóan, mint például a mellékvese-fáradtság, a krónikus fáradtság szindróma és számos reumás állapot, nincs azonnali gyógymód a gyakran legyengítő tünetek enyhítésére. Valójában ezeknek az állapotoknak sok ugyanaz a tünete, és egyes egyéneknél párhuzamosan is előfordulhatnak. Legtöbbjük fogamzóképes korú nő.
Tünetei:
A fibromyalgia tünetei közé tartozik az izmok, az inak (amelyek az izmokat a csonthoz rögzítik) és az ínszalagok (amelyek a csontokat rögzítik egymáshoz) fájdalmai és merevsége. A fájdalom a test bármely részén előfordulhat, és kiterjedt vagy lokalizált lehet. A tünetei jellemzően fokozatosan alakulnak ki, és gyakran ciklusokban jelentkeznek és mennek. A nők gyakrabban tapasztalnak problémákat, míg a férfiaknál gyakrabban alakulnak ki lokális fibromylagia tünetei, például vállfájdalom.
–FájdalomA fibromyalgiás fájdalmat gyakran mély izomfájdalomként írják le, amely égő, lüktető vagy éles. A fájdalom és a merevség gyakran rosszabb reggel.
-Fáradtság
-Alvási nehézség
-Érzékenységek A fibromyalgiás betegek körülbelül 50 százaléka arról számol be, hogy érzékeny a zajra, erős fényre, szagokra, gyógyszerekre és bizonyos élelmiszerekre.
-Krónikus fejfájás Becslések szerint a betegek 50 százaléka számol be migrénről vagy tenziós fejfájásról. –Irritábilis bél szindróma A betegek 40-70 százaléka tapasztal hasmenést, székrekedést, hasi fájdalmat és gázokat.
Más egyéb tünetek:
-szédülés
-menstruációs görcsök,
-állkapocsfájdalom,
-zsibbadás és bizsergés,
-kognitív és memóriazavarok (gyakran „fibroködnek”),
-temporomandibularis ízületi rendellenesség, (TMJ)
– kismedencei fájdalom,
-nyugtalan láb szindróma,
-vegyszerekre és hőmérsékletre való érzékenység,
-valamint szorongás és depresszió.
Ezek a tünetek eltérő intenzitásúak lehetnek, és a fibromyalgia okozta fájdalomhoz hasonlóan idővel felgyűlnek és elmúlnak. Mivel a fibromyalgia egyik tünete sem egyedi erre az állapotra, az orvosok nem tudnak diagnózist felállítani egy vagy több tünet alapján. Ehelyett a mai diagnosztikai kritériumok azt írják elő, hogy a páciensnek legalább három hónapja fájdalmat kellett éreznie a test négy negyedében, és érzékenységnek kell lennie a 18 specifikus terület közül legalább 11-ben, amelyeket „érzékeny pontoknak” neveznek a nyakon, vállon, háton, csípőn és karokon, vagy a lábak, amelyek megérintve fájnak.
A fibromyalgia tünetek OKAI:
A fibromyalgiát nehéz lehet diagnosztizálni, mivel nincs végleges laboratóriumi vizsgálat. Míg más állapotok kizárása érdekében vérvizsgálatot és egyéb vizsgálatokat rendelhetnek el, az orvosok gyakran a pácienstől kapott visszajelzésekre hagyatkoznak.
Egy új kutatás azt sugallja, hogy az idegrendszer egyensúlyhiánya felerősíti a normális érzést, és még egy enyhe érintést is fájdalmassá tesz. Úgy tűnik, hogy ez a fájdalomra való túlérzékenység genetikai eredetű. A fibromyalgia családokban fordul elő, és a kutatók azonosítottak egy gént, amelyről úgy gondolják, hogy szerepet játszik a szindrómában. A betegeknél a P anyagnak nevezett neuropeptid szintje is magasabb a normálisnál, amely részt vesz a fájdalomjelek agy felé történő továbbításában, és a normálisnál alacsonyabb a fájdalomcsillapító szerotonin és a noradrenalin hormon szintje. Még ha genetikai hajlam is van a fibromyalgiára, akkor is meg kell tapasztalnia valamit, ami kiváltja a rendellenességet. Ez lehet
vírusfertőzés,
érzelmi stressz,
baleset vagy sérülés,
esetleg bizonyos gyógyszereknek vagy vegyi anyagoknak való kitettség.
Genetika
Élelmiszerérzékenység vagy allergia
Vírusok
Hormonális egyensúlyhiány
Rossz emésztés
Candida túlszaporodása
A gerincoszlop elváltozása
Neurotranszmitter hiányosságok
Stressz
PTSD (A poszttraumás stressz szindróma egy olyan szorongásos zavar, amely egy pszichológiailag traumatikus esemény után alakul ki.)
Hagyományos kezelése:
Nincs egyetlen megbízható fibromyalgia kezelés. Ez gyakran csoportos megközelítést igényel, olyan orvosok bevonásával, akik ismerik a rendellenességet (nem minden orvos ismeri; sőt, egyes orvosok azzal érvelnek, hogy a fibromyalgia nem valós, mivel semmilyen fizikai jelet nem lehet kimutatni röntgennel, vérvizsgálattal vagy más diagnosztikai módszerrel).
Csak egyetlen gyógyszerkészítményt, a pregabalint (Lyrica) hagyta jóvá az FDA fibromyalgia kezelésére, de számos más gyógyszert is gyakran használnak:
Fájdalomcsillapítók: Ezek az ismert, vény nélkül kapható gyógyszerektől, például az acetaminofentől (Tylenol) terjedhetnek.
Nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID): ebbe a kategóriába tartozik az aszpirin, az ibuprofén (Advil, Motrin) és a naproxen-nátrium (Anaprox, Aleve).
Antidepresszánsok
Benzodiazepinek: Ilyen például a valium is felírható, hogy segítsen ellazítani a feszült, fájdalmas izmokat és stabilizálja az ingadozó agyhullámokat, amelyek zavarhatják a mély alvást. Ezek a gyógyszerek enyhíthetik a nyugtalan láb szindróma tüneteit is, amely gyakori a fibromyalgiában szenvedők körében. A függőség lehetősége miatt az orvosok általában csak akkor írnak fel benzodiazepineket, ha más gyógyszerek nem segítettek.
Fibromyalgia diéta és természetes kezelése
Számos klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a fibromyalgia tüneteinek kezelése sokrétű megközelítést igényel, amely magában foglalja az étrend és a táplálkozás megváltoztatását is!
Kerülendő élelmiszerek:
– glutén
-élesztő
– koffein beleértve a kávét, teát, kólát és csokoládét
-mesterséges édesítőszerek
-feldolgozott élelmiszerek,
-részlegesen hidrogénezett olajok és transzzsírok
-Élelmiszer-adalékanyagok, MSG (mononátrium-glutamát) és nitrátok.
– Cukor, fruktóz és egyszerű szénhidrátok
Tejtermék
Nightshade növények: Paradicsom, chili és kaliforniai paprika, burgonya és padlizsán.
Ételek fibromyalgia esetén
bio gyümölcsök és zöldségek
omega-3 zsírsavak
gyömbér és kurkuma
diófélék
fűvel etetett állatok tejtermékei
vadon fogott lazac
szabadon tartott csirke
csíráztatott gabona
szezámmag
hidegen sajtolt kókusz olaj
Vitaminok és étrendkiegészítők:
Magnézium (500 mg/nap)
Halolaj (1000 mg/nap
Kurkuma és fekete bors kombó (1000 mg/nap
D3-vitamin (5000 NE/nap)
Rhodiola és Ashwagandha (500-1000 mg/nap, stresszre
5-Hidroxi-triptofán/5-HTP (50 mg 1-3 alkalommal/nap): Az 5-HTP elősegítheti a mély alvást, miközben enyhíti a fájdalmat.
A Boswellia serrata (Tömjén) és az almasav is hasznos lehet.
Egyes esetekben az orvos multivitamint javasolhat, amely antioxidáns A-, C-, D-, E-vitamint és B-vitamint, valamint kalciumot, magnéziumot, szelént és cinket tartalmaz a tünetek enyhítésére. Koenzim Q10. Ez az antioxidáns, amelyet az élelmiszerek energiává alakítására használnak, ígéretesnek bizonyult a fibromyalgia tüneteinek kezelésében.
Életmód változtatások:
Sport a rendszeres testmozgás az egyik legjobb kezelésnek bizonyult. Bár az izomfájdalom fokozódhat edzés közben, a fájdalom általában 30 percen belül elmúlik. Gyakran a nyújtás és az alacsony hatású aerob tevékenység (úszás, séta, jóga vagy kardiovaszkuláris gépek, például álló kerékpárok vagy elliptikus trénerek) a leghatékonyabbak.
Rendszeres alvási szokások Ez kritikus a fájdalom csökkentésében, valamint az energia és a hangulat javításában.
Relaxációs technikák, a meditáció, a jóga vagy a légzőgyakorlatok segíthetnek a stressz ellen.
Kognitív-viselkedési terápia. Megtanulja, hogyan lehet jobban megbirkózni a tünetekkel és a stresszel.
Akupunktúra vagy masszázs. Mindkettő gyakran segít az egész test szisztémás állapotainak enyhítésében.
A Feldenkrais-módszer. A rossz testtartás vagy mozgási szokások korrigálása, amelyek hozzájárulhatnak a fájdalomhoz.
Manuális nyirokelvezetéses terápia: A Journal of Manipulative & Physiological Therapeutics folyóiratban megjelent kis tanulmány azt találta, hogy az MLDT segít a nyirokfolyadék átjuttatásában a szervezetben, eltávolítva a toxinokat (méreganyagokat) és a salakanyagokat fibromyalgiás betegeknél. A test megtisztítása a méreganyagoktól elősegíti a gyógyulást, és enyhítheti a fibromyalgiával kapcsolatos számos tünetet.
Napozás: Naponta legalább 10-20 percnyi napsütésre törekedjen, hogy természetesen növelje a D-vitamin szintjét. Fontos, hogy napozás közben ne viseljünk fényvédő krémet, mivel ez megakadályozhatja a szükséges napsugarak bejutását a bőrbe.
Az infravörös fény vagy a szauna nagyon pozitív hatással lehet erre az állapotra, hozzájárulva a fájdalom csökkenéséhez és a betegség által érintettek általános jobb életminőségéhez.